Hoppa till huvudinnehåll
tisdag, 3 november 2026 · KvällsutgåvaStockholm ☀ 7°CSEK/USD 0.1021 · SEK/EUR 0.0913Om ossRedaktionenKällorKontaktNyhetsbrev

Saucony Endorphin Speed 4: recension, specs och jämförelse

Saucony Endorphin Speed 4 ska klara både tempopass och långpass, men källorna är inte lika säkra på allt. Skon lanserades 29 februari 2024 enligt WearTesters (testsajt för löparskor) och kostar 170 USD mot 225 USD för Pro 4 enligt Find My Footwear (jämförelsesajt för löparskor), och här ser du vad som är bekräftat och vad som bara är uppskattat.

Mellanfotsskum: PWRRUN PB (Saucony, tillverkarens sida) · Stack häl/framfot: 36 mm / 28 mm (Saucony) · Drop: 8 mm (Saucony) · USD-pris: 170 USD (Find My Footwear)

Snabböversikt

1Bekräftade fakta
  • Herrmodellen väger 233 g, 8,2 oz (Saucony)
  • Stack på 36 mm i häl och 28 mm i framfot med 8 mm drop (Saucony)
  • Lansering 29 februari 2024 (WearTesters)
2Vad som är oklart
3Tidslinjesignal
  • Lansering 29 februari 2024 (WearTesters)
  • Speed 4 har ersatts av Speed 5 enligt RTINGS (oberoende testlabb)
4Vad händer härnäst

Sju rader, ett mönster: Speed 4 kostar mindre och ligger lägre än Pro 4, men den väger mer.

Egenskap Uppgift
Mellanfotsskum PWRRUN PB-skum (Saucony)
Vikt, herrmodell 233 g / 8,2 oz (Saucony)
Stack häl/framfot 36 mm / 28 mm (Saucony)
USD-pris 170 USD (Find My Footwear)
Brittiskt pris £180 (Tom’s Guide (tekniksajt med löpartest))
Lansering (WearTesters)
Svenskt pris Uppskattat till 2 500–3 000 SEK (Fokusmagasinet)

Hur skiljer sig Saucony Endorphin Speed 4 från Pro 4 och Speed 5?

Tre skillnader, ett mönster: Speed 4 är billigare och lägre byggd än Pro 4, men den är också tyngre.

Egenskap Speed 4 Pro 4
USD-pris 170 225
Stack häl/framfot 36 mm / 28 mm 39,5 mm / 31,5 mm
Vikt, herrmodell 233 g 213 g
Platta Flexibel nylonplatta Kolplatta

Speed 4 mot Pro 4

Varför det spelar roll

Speed 4 är inte en billigare kopia av Pro 4. Den byter styvare kolplatta mot nylon, och det avgör vilket pass skon passar bäst (Fokusmagasinet).

Speed 4 mot Speed 5

  • RTINGS noterar att Speed 4 har ersatts av Speed 5.
  • Underlaget innehåller inga mätdata för Speed 5, så stack, vikt och pris kan inte jämföras här.

Avvägningen: Speed 4 ger lägre pris och lägre stack, men du får en tyngre sko. Speed 5 kräver egen granskning innan den kan vägas in.

Är Saucony Endorphin Speed 4 bra för långpass?

Running Shoes Guru använde Speed 4 som ett alternativ för långpass, men källorna saknar en standardiserad långdistanstest.

Komfort över längre distanser

  • Runner’s World UK-testare upplevde skon som stabil och bekväm för pass upp till 14 miles, men som mjuk och något trög över längre distanser (Runner’s World UK (löpartidning)).
  • Outdoor Gear Lab framhåller bättre komfort, mångsidighet och stabilitet än Pro 4 (Outdoor Gear Lab).

Dämpning och mjukhet

  • Supwell beskriver Speed 4 som mindre mjuk än tidigare modeller, enligt Supwell (skoshop med recensioner).
  • Användarsammanfattningar från Redditrecs nämner otillräcklig dämpning för längre distanser, enligt Redditrecs (användarsammanfattning).
  • Ingen källa anger dämpning i mätbara enheter, så begreppet bedöms här enbart utifrån omdömen.
Att bevaka

Mjukheten som gör skon behaglig på långpass är samma egenskap som användarna i Redditrecs-sammanfattningen kritiserar.

Avvägningen: Speed 4 passar löpare som vill ha en pigg sko även på längre pass. Den som vill ha maximal dämpning bör testa skon på ett långpass innan köp.

Hur hållbar är Saucony Endorphin Speed 4?

Slitage över tid

  • Runner’s Pick uppskattar att Speed 4 kan hålla 350–450 miles, medan Pro 4 uppskattas till 150–200 miles, enligt Runner’s Pick (recensionsblogg).
  • Siffran bygger på en enskild recensents uppskattning och är inte ett oberoende test.

Vad tillverkaren anger

  • Saucony anger vikt, stack och drop för Speed 4, men inget värde för livslängd i kilometer (Saucony).
  • Hållbarhetspåståenden kräver tillverkarens angivna värden eller oberoende testdata, och underlaget innehåller inget av dem.

Mönstret: slitagepåståendena bygger på enskilda uppskattningar, inte på mätningar. Den som springer många mil i veckan bör följa skons skick själv.

Vad säger recensionerna om Saucony Endorphin Speed 4?

Positiva omdömen om fart och studs

  • Running Shoes Guru beskriver Speed 4 som mindre hastighetsassisterad än andra plattade trainers, men med naturlig ride och bra grepp (Running Shoes Guru).
  • WearTesters kallar Speed 4 en uptempo-supertrainer som klarar hela maratonträningsperioder (WearTesters).
  • RunRepeat ger Speed 4 betyget 89 och listar tempo som bästa användningsområde (RunRepeat).

Begränsningar i testerna

  • Vikten varierar mellan källor: 233 g hos Saucony, 237 g hos RunRepeat och 240,6 g hos RTINGS (RTINGS).
  • Supwell anger en smalare överdel (Supwell).
  • Redditrecs-sammanfattningen anger 71 % positiv sentiment, men det bygger på användarröster och inte på test (Redditrecs).
Slutsatsen som räknas

Betygen är höga, och skillnaden mellan Speed 4 och Pro 4 ligger i användningen, inte i poängen (RunRepeat).

Mönstret: recensenterna är eniga om farten men skiljer sig åt när de beskriver mjukhet och passform. Användningsfallet väger därför tyngre än betyget.

Hur hög är stackhöjden på Saucony Endorphin Speed 4?

Saucony anger 36 mm i häl och 28 mm i framfot, men inte alla källor håller med (Saucony).

PWRRUN PB-skum

  • Saucony lyfter fram PWRRUN PB-skummet som en central del av skons mellanfot (Saucony).
  • Fokusmagasinet beskriver skummet som PEBA-baserat och jämför det med Pro 4:s kolplatta (Fokusmagasinet).

Stackhöjd i millimeter

  • Runner’s World UK anger 36 mm i häl, 28 mm i framfot och 8 mm drop (Runner’s World UK).
  • RTINGS mäter hälstacken till 37,2 mm (RTINGS).
  • Runner’s Pick anger 35 mm stack (Runner’s Pick).

Finns Saucony Endorphin Speed 4 i damversion?

  • Saucony anger 7,2 oz (204 g) för damversionen (Saucony).
  • WearTesters anger 6,5 oz för damversionen av Pro 4 (WearTesters).
  • Modellnummer och tillgänglighet för damversionen är inte verifierade i underlaget.

Mönstret: stackhöjden är ett av få områden där flera källor ger samma värde, men tre siffror skiljer sig. Utgå från 36 mm och kontrollera tillverkarens specifikation innan köp.

Specifikationer i jämförelse

Nio mätvärden, tre olika svar: Speed 4 väger mellan 233 och 240,6 gram beroende på vem som mäter.

Egenskap Värde
Drop 8 mm (Runner’s World UK)
Vikt, Saucony 233 g (Saucony)
Vikt, RunRepeat 237 g (RunRepeat)
Vikt, RTINGS 240,6 g (RTINGS)
Stack häl, RTINGS 37,2 mm (RTINGS)
Stack häl, Runner’s Pick 35 mm (Runner’s Pick)
Energiåtergång häl/framfot 72,0 % / 73,4 % (RunRepeat)
RunRepeat-betyg 89 (RunRepeat)
Damvikt 7,2 oz / 204 g (Saucony)

Konsekvensen: den som jämför vikt bör ange vilken källa som används, eftersom siffrorna skiljer sig med över 7 gram.

Fördelar och nackdelar

Fördelar

  • Lägre pris än Pro 4: 170 USD mot 225 USD (Find My Footwear)
  • Lägre stack än Pro 4 (Find My Footwear)
  • Stabil och bekväm för pass upp till 14 miles enligt Runner’s World UK

Nackdelar

  • Tyngre än Pro 4: 233 g mot 213 g (WearTesters)
  • Upplevs som mjuk och något trög för längre distanser (Runner’s World UK)
  • Ingen oberoende hållbarhetsdata i underlaget

Avvägningen: fördelarna ligger i pris och fart, nackdelarna i mjukhet och vikt.

Bekräftat och oklart

Bekräftade fakta

  • PWRRUN PB är skummet i mellanfoten enligt Saucony (tillverkarens sida).
  • Stack på 36 mm i häl och 28 mm i framfot, med 8 mm drop, enligt Saucony (tillverkarens sida).
  • Lansering 29 februari 2024 enligt WearTesters (testsajt för löparskor).
  • USD-pris 170 för Speed 4 och 225 för Pro 4 enligt Find My Footwear (jämförelsesajt för löparskor).

Oklart eller uppskattat

  • Svenskt pris 2 500–3 000 SEK, enligt Fokusmagasinet (svensk löpningsblogg), som uppger att priset är uppskattat.
  • Priserna i Sverige ligger cirka 15–20 % över USA-priserna, enligt Fokusmagasinet (svensk löpningsblogg).
  • Hållbarhet på 350–450 miles, enligt Runner’s Pick (recensionsblogg), bygger på en enskild uppskattning.
  • 71 % positiv sentiment, enligt Redditrecs (användarsammanfattning).
  • Pro 5 nära lansering i april 2026, enligt That Fit Friend (recensionsblogg).

Det här betyder: de flesta siffror för vikt och stack är bekräftade, men prisbilden i Sverige och hållbarheten är fortfarande uppskattningar.

Vad testarna säger

Endorphin Speed 4 är den första jag skulle rekommendera att kolla på.

Tom’s Guide-recensent, Tom’s Guide

Jag skulle ändå välja Endorphin Speed 4 framför Speed 3, eftersom den nu känns mer som en snabbhetstränare.

Anonym recensent, Running Shoes Guru (recensionssajt)

Jag uppskattar att skon håller 350–450 miles, vilket är bra för en plattad sko.

Recensent på Runner’s Pick, Runner’s Pick (recensionsblogg)

Konsekvensen: omdömena om farten är samstämmiga, men hållbarhetssiffran bygger på en enskild recensents uppskattning och inte på ett test.

Vad det betyder för dig

Speed 4 är en tempo- och långpassko med lägre pris än Pro 4 (Find My Footwear), men med mjukare karaktär och osäkra hållbarhetsdata. Löpare som växlar mellan tempopass och långpass väljer Speed 4 om pris och stack väger tyngst, och Pro 4 om en lättare sko är viktigare.

Fler källor

runrepeat.com

Vanliga frågor

Vem passar Saucony Endorphin Speed 4 för?

Skon passar löpare som vill ha en fartfylld sko för tempopass men som också kör längre pass. Running Shoes Guru beskriver den som ett alternativ för långpass (Running Shoes Guru).

Passar Saucony Endorphin Speed 4 för tävlingslöpning?

Underlaget innehåller inget tävlingstest av Speed 4. WearTesters beskriver den som en uptempo-supertrainer (WearTesters), men ett besked om tävling kräver test som saknas här.

Vad kostar Saucony Endorphin Speed 4 i Sverige?

Svenska butikspriser är inte verifierade. Fokusmagasinet uppskattar priset till 2 500–3 000 SEK (Fokusmagasinet).

Hur mycket dämpning har Saucony Endorphin Speed 4?

Ingen källa anger dämpning i mätbara enheter. Runner’s World UK beskriver skon som mjuk och något trög för längre distanser (Runner’s World UK).

Hur väljer man storlek på Saucony Endorphin Speed 4?

Underlaget innehåller ingen storleksguide. Det som går att jämföra är specifikationerna, till exempel damvikten 204 g enligt Saucony (tillverkarens sida).



Oskar Stenmark
Oskar StenmarkSenior reporter

Oskar Stenmark är reporter på Dagskrönikan och bevakar dagliga nyheter och händelser.

WorldRSS